Historie
Simson typu S 51 Enduro se představil poprvé v roce 1981 na Lipském veletrhu, kde dostal zlatou medaily. Typ S 51 Enduro vznikl dalším vývojem staršího modelu S 51 B2-4, který stejně jako ostatní typy odvozené od základního S 51N (S 51 B1-3, B1-4, Comfort) koncepčně vychází ze Simsona S 50, který se začal vyrábět v roce 1975.
Od roku 1981 se začalo vyrábět hned několik typů simsonu S51
Všechny typy vycházejí z jejich předchůdce S50 s 25W předním světlem.
V roce 1981 se představil S51 N (Normal nebo také Nic), byl určen pro lesníky atd. zdůvodu cenové dostupnosti. Byl ochuzen o většinu elektrické výbavy (tj. blinkrů, klaksonu, zamikáním zapalování). Měl pouze ne příliš výkonná světla. Z důvodu největšího zmenšení nákladů se vyráběl pouze se 3-stupňovou převodovkou. Tento typ simsonu se přestal vyrábět počátkem roku 1988 z důvodu změny v silničním zákoně.
V témž roce se také objevil S51 B1 (Elektronik nebo také Mokik) byl to vlastne S51 N s rozšířenou elektroinstalací (blikry, klakson,...). Co se předního světla týče - měl stále 25W. Tato varianta simsonu se vyráběla ve dvojím provedení: S51 B1-3 a S51 B1-4 (šlo o označení počtu stupňů v převodovce).
po třech letech výroby se zrušila výroba této varianty a byla nahrazena modelem S51 B2-4/1. U tohoto modelu došlo mmimo jiné k použiti 35W předního svěla, zlepšení elektronického zapalování..... Barevné odlišení - zelená barva
Od roku 1982 se objevil na trhu také S51 E (Enduro nebo také Extrém). Byl určen do terénu (ne žádný cross, ale pouze lehčí terén). Barevné odlišení - stříbrná barva
O rok později se objevila jeho "lehčí" varianta označována jako S51 E/4. na tento model nebyly dodávány blinkry aj. elektronické věci. Byl určen pouze pro tvrdší terén. V roce 1988 se u tohoto modelu zastavila výroba.
|
rozdíl mezi elektronikem a endurem |
|---|
|
spodem vedený výfuk |
horem vedený výfuk |
|
nižší řidítka |
vyšší řidítka |
|
hliníkové ráfky |
ocelové ráfky |
|
odlehčenější konstrukce |
vzpěry vedené od řidítek ke stupačkám |
|
prohlá nožní brzda (kvůli vedení výfuku) |
rovná nožní brzda |
|
stejně dlouhé stupačky |
pravá stupačka byla delší |
|
tlumiče - 1 poloha |
tlumiče se dvěmi volitelnými polohami |
|
silniční pláště |
enduro plášte (drapáky) |
|
indukční cívka byla připevněna hned nad motor |
indukční cívka schovaná pod nádrží |
|
klakson směřoval dopředu |
klakson směřoval na pravou stranu |
|
zelená barva |
stříbrná barva |
|
|
V roce 1983 se objevil take S51 C (Comfort). Vyráběl se jako nejluxusněší z dosavadních typů. oproti E a B se u něj objevil otáčkoměr, "policajt", spínač světla brzdy pro přední a zadní brzdu (všechny tyto vymoženosti se později rozšířili i na ostatni modely).
1. revoluční novinkou se stal v roce 1983 S70 C (Comfort). Oproti svým přechůdcům se na něm objevilo samozřejme větší obsah válce, kvůli čemuž i nový karburátor, silnější rám a 3-polohovým seřízením zadních tlumičů. Barevné odlišení - červená barva.
take S70 E/2