Historie

Simson typu S 51 Enduro se představil poprvé  v roce 1981 na Lipském veletrhu, kde dostal zlatou medaily. Typ S 51 Enduro vznikl dalším vývojem staršího modelu S 51 B2-4, který stejně jako ostatní typy odvozené od základního S 51N (S 51  B1-3, B1-4, Comfort) koncepčně vychází ze Simsona S 50, který se začal vyrábět v roce 1975.

Od roku 1981 se začalo vyrábět hned několik typů simsonu S51

Všechny typy vycházejí z jejich předchůdce S50 s 25W předním světlem.

V roce 1981 se představil S51 N (Normal nebo také Nic), byl určen pro lesníky atd. zdůvodu cenové dostupnosti. Byl ochuzen o většinu elektrické výbavy (tj. blinkrů, klaksonu, zamikáním zapalování). Měl pouze ne příliš výkonná světla. Z důvodu největšího zmenšení nákladů se vyráběl pouze se 3-stupňovou převodovkou. Tento typ simsonu se přestal vyrábět počátkem roku 1988 z důvodu změny v silničním zákoně.


V témž roce se také objevil S51 B1 (Elektronik nebo také Mokik) byl to vlastne S51 N s rozšířenou elektroinstalací (blikry, klakson,...). Co se předního světla týče - měl stále 25W. Tato varianta simsonu se vyráběla ve dvojím provedení: S51 B1-3 a S51 B1-4 (šlo o označení počtu stupňů v převodovce).


po třech letech výroby se zrušila výroba této varianty a byla nahrazena modelem S51 B2-4/1. U tohoto modelu došlo mmimo jiné k použiti 35W předního svěla, zlepšení elektronického zapalování..... Barevné odlišení - zelená barva


Od roku 1982 se objevil na trhu také S51 E (Enduro nebo také Extrém). Byl určen do terénu (ne žádný cross, ale pouze lehčí terén). Barevné odlišení - stříbrná barva


O rok později se objevila jeho "lehčí" varianta označována jako S51 E/4. na tento model nebyly dodávány blinkry aj. elektronické věci. Byl určen pouze pro tvrdší terén. V roce 1988 se u tohoto modelu zastavila výroba.

 

rozdíl mezi elektronikem a endurem

spodem vedený výfuk

horem vedený výfuk

nižší řidítka

vyšší řidítka

hliníkové ráfky

ocelové ráfky

odlehčenější konstrukce

vzpěry vedené od řidítek ke stupačkám

prohlá nožní brzda (kvůli vedení výfuku)

rovná nožní brzda

stejně dlouhé stupačky

pravá stupačka byla delší

tlumiče - 1 poloha

tlumiče se dvěmi volitelnými polohami

silniční pláště

enduro plášte (drapáky)

indukční cívka byla připevněna hned nad motor

indukční cívka schovaná pod nádrží

klakson směřoval dopředu

klakson směřoval na pravou stranu

zelená barva

stříbrná barva

údajně rozdílné převody v motorech


V roce 1983 se objevil take S51 C (Comfort). Vyráběl se jako nejluxusněší z dosavadních typů. oproti E a B se u něj objevil otáčkoměr, "policajt", spínač světla brzdy pro přední a zadní brzdu (všechny tyto vymoženosti se později rozšířili i na ostatni modely).




1. revoluční novinkou se stal v roce 1983 S70 C (Comfort). Oproti svým přechůdcům se na něm objevilo samozřejme větší obsah válce, kvůli čemuž i nový karburátor, silnější rám a 3-polohovým seřízením zadních tlumičů. Barevné odlišení - červená barva.


 

  take S70 E/2